wtorek, 23 lutego 2016

EMA Elester w dawnej przędzalni Karola Scheiblera

O imperium Karola Scheiblera najbogatszego łódzkiego przemysłowca napisano już dużo dlatego nie zamierzam powielać wszystkich publikacji na ten temat.

W dzisiejszej odsłonie bloga skupię się na budynku przy ul Przędzalnianej 71, który niestety nie został włączony w kompleks "Lofty u Scheiblera" i dalej stoi nieużytkowany. Powstał on w 1878 r. i mimo że wydaje się niższy niż sąsiedni budynek fabryczny stojący bliżej ul. Tymienieckiego wcale niższy nie jest. Wydaje się tak z powodu ukształtowania terenu. Po prostu ten budynek położony jest niżej.
Kompleks Księży Młyn Fot: Fotopolska 

Budynek był częścią kompleksu Księży Młyn. Po połączeniu swoich sił z Grohmanem był to niewyobrażalny teren przemysłowy. Jednak jak w wielu przypadkach wszystko przerwała II Wojna Światowa.

W 1941 roku utworzono zakład „Sobaltwerk IV”, produkujący styczniki olejowe oraz przekaźniki termobimetalowe jako filia firmy „Siemens Schuckert”. W 1945 roku zakład otrzymał nazwę Państwowa Fabryka Aparatów Elektrycznych A2 i produkował, oprócz dotychczasowych wyrobów również styczniki suche oraz wyłączniki ręczne. Następnie w 1947 roku zmieniono nazwę na Łódzkie Zakłady Wytwórcze Niskiego Napięcia i po raz kolejny w 1950 Zakłady Wytwórcze Wyłączników Niskiego Napięcia. Zakłady te produkowały przekaźniki termiczne, styczniki suche i olejowe, zestawy rozruchowe, przyciski sterownicze, luzowniki elektromagnetyczne, oporniki rozruchowe, nastawniki jazdy do wagonów tramwajowych, łączniki krańcowe. W 1958 po przyłączeniu zakładu mieszczącego się w Łodzi przy Pl. Zwycięstwa 2, gdzie zlokalizowano bakieliciarnię, wydział mechaniczny, wydział montażowy, nazwę zmieniono na Zakłady Aparatury Elektrycznej „Elester”.

 Widok na "Lofty U Scheiblera" Fot: Radosław Stępień
 Jedno z pięter dawnej przędzalni Fot: Radosław Stępień

Jedna z niewielu pozostałości po działalności zakładu "EMA Elester" Fot: Radosław Stępień
 Dawna przędzalnia była główną siedzibą oznaczoną jako  Zakład Z-1 - oraz posiadały 6 oddziałów:
 • Z-2 przy ul. Praskiej,
 • Z-3 przy Placu Zwycięstwa,
 • Z-4 w Topoli Królewskiej,
 • Z-5 w Ostrzeszowie,
 • Z-6 przy ul. Gdańskiej,
 • Z-7 przy ul. Sienkiewicza
W 1975 wybudowano nowy zakład na ul. Lodowej, która utrzymuje produkcję do teraz pod nazwą Obecna nazwa to GENERAL ELECTRIC Zakłady Aparatury Elektrycznej Elester SA zarządzane przez GE Power Controls SA.

Chodząc po piętrach zastanawiałem się na którym piętrze fabryki byłem za czasów technikum. Miałem tam 3-miesięczne praktyki jako uczeń technikum energetycznego.
Było to w roku 1999 więc zamknięcie oddziału musiało nastąpić między 2000, a 2006 rokiem ponieważ wtedy zaczęła się inwestycja firmy Opal Property Developments.
Jeżeli ktoś zna dokładniejszą datę to proszę o kontakt.

Miejmy nadzieję, że budynek doczeka się rewitalizacji jak reszta kompleksu, a na razie wybitnie kontrastuje na tle obecnych loftów.

Widok na kompleks od strony pobliskiego stawu. Fot: Radosław Stępień


Na koniec polecam starszą galerię z tego miejsca: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.454285714689997.1073741971.378304435621459&type=3

Żródła:
-zdjęcie archiwalne: Fotopolska.eu
-historia fabryki: ANALIZA SYSTEMU ZAPEWNIENIA JAKOŚCI NA PRZYKŁADZIE ZAKŁADU APARATURY ELEKTRYCZNEJ ELESTER S.A. Bożena Duła, Adam Lesiakowski Praca Licencjacka


2 komentarze:

 1. http://i.imgur.com/NKe4cOa.jpg
  Byliście obserwowani ;) Długo zastanawiałem się kto odwiedził ten budynek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Popatrzcie w 1941 r Niemcy okupanci produkowali po odzyskaniu niepodległości komuniści produkowali przeszedł rok 1989-90 przyszła pod wodza niejkiego szkodnika Balcerowicza i co zrobili zniszczyli, sprzdeali rozwalili czy widzicie kto jest gorszy od okupanta ?

  OdpowiedzUsuń