środa, 22 marca 2017

Szpital Leonii i Izraela Poznańskich

W dzisiejszym wpisie i zarazem zapowiedzi galerii na Urban Explorers Łódź zajrzymy do dawnego szpitala Leonii i Izraela Poznańskiego.

Historia Poznańskich jest tak szeroko opisywana w internecie, że pozwolę sobie ją ominąć.
Przełom XIX i XX wieku to okres wielkiego rozwoju Łodzi. Budowane były szpitale, kościoły, placówki szkolne i na to wszystko "zrzucali" się łódzcy fabrykanci.

W latach 80 XIX wieku małżeństwo Poznańskich ufundowało szpital, który obecnie nosi imię Seweryna Sterlinga, a sam doktor w 1898 otworzył w nim pierwszy oddział chorych na gruźlicę.
Projektantem tego monumentalnego budynku był architekt Juliusz Jung.

Fot: Fotopolska.eu

Dr Seweryn Sterling

Wtedy nosił on nazwę "Fundacji Izraela i Leonii małżeństwa Poznańskich".

Fot: Fotopolska.eu
 Izrael Kalmanowicz Poznański

Leonia PoznańskaPoczątkowo był przeznaczony dla ludności żydowskiej. Na miejscu funkcjonowała synagoga i kuchnia koszerna, Po 1939 r. z racji wojny przyjmowano do niego również chorych innych wyznań.

W latach 1945-47 w budynku funkcjonowały koszary wojskowe.
Ponowne otwarcie nastąpiło w 1947 i wtedy patronem szpitala został dr Seweryn Sterling.

Fot: Fotopolska.eu

Mówiąc o szpitalu trzeba wspomnieć o profesorze Janie Mollu.
Fot: Wikipedia

Prowadził on w latach 1958-1983 w tym miejscu słynną klinikę kardiologiczną. Przeprowadził on w 1969 r. pierwszy choć nieudany przeszczep serca.
Fot: Wikipedia

Obecnie Regionalne Centrum Chorób Serca im Seweryna Sterlinga zostało przeniesione do budynku Centrum Kliniczno Dydaktycznego na ulicę Pomorską 251, a budynek szpitala stoi pusty. Uprzedzę komentarze, że jak to, że znów piękny budynek świeci pustkami. Tak to prawda, ale przewidziana jest tam placówka opieki, ale jak na razie brakuje na to pieniędzy.

2 komentarze:

  1. Czy chociaż wiadomo jaki podmiot zamierza przejąć budynek?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak znam życie to budynek skończy swój żywot tak jak przedwojenna KASA CHORYCH czyli po wojnie szpital im.Heleny Wolf. Ostatni pacjent był ta 35 lat temu i dzisiaj jest to ruina Ktoś coś próbuje tam robić ale nic z tego nie wychodzi.Szterling pewnie będzie stał i niszczał tak długo aż za darmo przejmie go grupa biednych doktorów.

    OdpowiedzUsuń