Aleksander Zelwerowicz i Ludwik Solski w Polskim Radio.
Budynek teatru spłonął w nocy z 6 na 7 maja 1909 r.
Fot: Fotopolska.eu
Odbudowano go w 1910 r i urządzono tor do jazdy na wrotkach.
W 1911 r budynek został przebudowany wg projektu Edwarda Banasza, zlikwidowano tor i powstało Kino Casino. Było one zaliczane do jednych z większych kin w Królestwie Polskim i posiadał sala na 1000 miejsc i wielką nowością samootwierającymi się fotelami. Nic dziwnego, że podczas okupacji kino było najbardziej popularnym kinem wśród niemieckiej społeczności. Krążyły nawet legendy, że na jednym z seansów był sam Adolf Hitler, a za repertuar odpowiadał minister propagandy Joseph Goebbels. Po II wojnie światowej ponownie zmieniono nazwę na Polonia.
Rok 1945
Kino Polonia lata 60 XX wieku
Fot: Miastograf
Sądząc po aucie prawdopodobnie lata 70 lub 80.
Fot: Fotopolska.eu
Problemy kina zaczęły się w 2012 kiedy najemca Centrum Kinowe "Helios" nie godząc się na dotychczasowe warunki wynajmu przestał wyświetlać filmy.
Rozeszło się o niezbędny remont, którego Helios nie chciał finansować z własnych pieniędzy nie będąc właścicielem budynku. Widownia zresztą mocno spadała ponieważ dystrybutorzy przestali oferować filmy na taśmach 35 mm. Kino potrzebowało cyfryzacji całej posiadanej kolekcji.
W 2014 roku dzięki staraniom Wytwórni Filmów Oświatowych i Stowarzyszenia Łódź Filmowa zostało ponownie otwarte. Pretekstem do reaktywacji było 65-lecie WFH i festiwal Kina Europejskiego Cinergia.
Niestety kino działało tylko 3 miesiące i ponownie zostało zamknięte i w takim stanie stoi do dzisiaj.
Źródła: https://www.radiolodz.pl/
http://www.dzienniklodzki.pl/
http://lodz.onet.pl/po-100-latach-zamykaja-legendarne-kino-polonia/qzg6c
http://audiowizualni.pl/index.php/aktualnosci/8832-slynne-kino-polonia-w-lodzi-znow-dziala
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_Polonia_w_%C5%81odzi